Продумані афери зі здачею квартир – одні серед найпопулярніших видів “заробітку” шахраїв. Заготовлені тексти та входження у довіру клієнта – не така вже і складна схема. Те, як її вирахувати і не стати черговою жертвою аферистів – дослідила журналістка Є-ІНФА Дарина Андрощук.

Досить часто на шпальтах українських газет дописують про квартирних аферистів, а у висновку твердять одне: «Не ведіться на схеми шахраїв!». Однак, як кажуть: «Проблеми не існує, поки з нею не зіткнешся».

Два тижні тому, у редакцію Є-ІНФА звернувся лучанин Богдан, який став жертвою шахраїв. Хлопець розповів, що його «кинули на гроші», а потім зловмисники видалили оголошення про здачу квартири та сторінку у соціальній мережі.

«Все розпочалося з того, що я знайшов оголошення на OLX про здачу однокімнатної квартири на вулиці Липинського у Луцьку. Квартира була з хорошими умовами: пральна машина, нові меблі, пилосмок, зручний район – тобто все, що необхідно для комфортного життя. Найдивнішим було те, що орендодавці за таку квартиру вимагали лише 3 200 гривень + комунальні послуги. Я написав пані Ірині у Viber, що хотів би переглянути дану квартиру, на що та відповіла, що зараз у селі, тому приміщення можна переглянути за декілька днів», – розповів хлопець.

“Орендодавець” починає з того, що фізично перебуває не в Луцьку, але випитує максимум інформації

Хлопець зауважив, що за легендою «власниці» квартири, багато людей її хочуть винаймати, однак він їй сподобався найбільше.

«Вона викликала у мене довіру, казала, що квартиру робили для доньки, яка переїхала у іншу країну та скинула свої документи з витягом про реєстрацію права власності на квартиру. Згодом жінка попросила у мене завдаток 700 гривень, після чого вона мала повідомити іншим, що квартира уже зайнята, і я подумав, що приміщення дійсно хороше і недороге, тому скинув кошти. Ми домовилися про зустріч у неділю, де я мав отримати ключі від квартири та заключити договір», – продовжив хлопець, підсумувавши, що через день зловмисниця зняла оголошення на сайті та видалила свою сторінку, відповідно, так і не вийшовши на зв’язок.

“Орендодавці” уникають розмов по телефону, тільки переписка по стандартному сценарію

За словами юриста Владислава Панько, на разі не просто самостійно знайти власника житла, який здає його особисто, без допомоги агентств, а якщо ж вам пощастило це зробити, необхідно перевіряти документи, які підтверджують особу власника та його право власності на квартиру.

«Особу власника можуть підтвердити, зокрема, паспорт громадянина України, паспорт для виїзду за кордон, посвідчення водія тощо, також це можна зробити в додатку “ДІЯ”. Право власності підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Персональні дані потенційного орендодавця у документі, що підтверджує особу, та документі, що підтверджує право власності, повинні повністю збігатися», – розповідає Владислав Панько.

Та якщо ж документи повністю збігаються, необхідно перевірити Державний реєстр права власності на нерухоме майно, чи дійсно орендодавцю належить квартира на вказаній вулиці. Однак, і тут може бути не все так просто. Важливо на власні очі побачити ці документи, а не лише їхні фото, надіслані через Інтернет. Адже підробити фото документу надзвичайно просто.

Ми почали моніторити Інтернет в пошуках підозрілих повідомлень про оренду житла, схожих на ті, про які розповів нам Богдан. Довго шукати не довелося, приваблива пропозиція майже відразу потрапилася нам на очі. Олександр Багнюк пропонував орендарям двокімнатну квартиру у центрі міста з усіма необхідними умовами лише за 4 000 гривень + комунальні послуги. Для тих, хто не орієнтується в цінах у Луцьку, зазначимо, що за такі кошти можна знайти хорошу однокімнатну квартиру, однак, вартість двокімнатних стартує від 5000 гривень на місяць, і умови, відповідно, там будуть не надто комфортабельні. Тому така пропозиція і привернула нашу вагу.

Дуже “вигідна” пропозиція

Однак, аби вирахувати шахрая, у першу чергу варто перевірити його номер у Getcontact. Це безкоштовний додаток, за допомогою якого можна дізнатися, як той чи інший номер телефону підписаний в інших користувачів. Якщо ж там немає записів по цьому номеру, це вже повинно насторожувати, адже це може означати, що номер новий і ним користуються зовсім недавно. Тому варто  “загуглити” цифри. Зазвичай, аферисти, які не один день “працюють” у цій сфері, потрапляють «у бази шахраїв», і в пошукових запитах по їхніх номерах вибиватиме різні відповідні записи.

Дуже швидко ми зрозуміли, що вийшли на тих самих шахраїв, які «виманили» у Богдана аванс за неіснуючу квартиру.

В оголошеннях вони змінюють вулиці, на яких розташовані приміщення, змінюють фото квартир та представляються іншими власниками. Цього разу аферисти пропонували квартиру на вулиці Кравчука з комфортними умовами та необхідною технікою лише за 3850 гривень.

Зловмисниця розповіла таку ж легенду про село та про те, що квартиру робили для доньки, яка переїхала. Представилася вона вчителькою української мови, а на аватарку поставила фото зі школи, аби було правдоподібно.

 

За легендою, орендодавець – вчителька, представник інтелігентної професії, яку важко запідозрити у шахрайстві
Пропонує фото з паспортом та документи про право власності, аби увійти в довіру. Однак, “вчителька української мови” допускає забагато орфографічних і пунктуаційних помилок у повідомленнях, наприклад – “приїдИмо”
На перший погляд – все юридично красиво

За їхнім сценарієм, нам не показали квартиру, тому що зараз вони не в місті, але ми їм сподобилася, тому аби забронювати житло, необхідно скинути завдаток, але уже не 700 гривень, а 1000. Все майже слово у слово, як і в переписці з Богданом, однак, на цей раз шахраї видали себе за Марину Реплюк, тож надіслали нам фото цієї жінки, нібито власниці квартири, із паспортом у руках, та фото витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Ми відразу взялися перевіряти інформацію.

Перше, що кинулося в очі – точно таке ж фото витягу аферисти скидають усім своїм “жертвам”, змінюючи лише власників та вулицю, на якій розташована квартира за допомогою нехитрого редактора фотографій. Ми порівняли фото витягу, яке нам прислала нібито Марина Реплюк, з тим, яке надіслав ошуканий аферистами Богдан.

Фон, на якому лежить документ, його номер та дату формування витягу вони навіть не змінюють, тож співставивши два фото – можна переконатися, що одне – підроблена копія іншого. І таких копій в аферистів – десятки а може й сотні.

Аферисти навіть не змінюють номеру документу та дату формування витягу – лише прізвища та адресу “власника”

Далі ми перевірили, чи взагалі існує в природі така людина, як Марина Реплюк. Жінка з таким прізвищем, ім’ям та по-батькові живе в одному із населених пунктів Закарпатської області. Можливо, саме її данні аферисти використовують у своїх схемах, а вона про це навіть не здогадується.

Наголошуємо, аби знати, чи дійсно помешкання, яке ви хочете орендувати, належить саме орендодавцю, важливо перевірити це у «Державному реєстрі права власності на нерухоме майно». У нашому випадку Марині Реплюк належала квартира саме у Закарпатській області, але зовсім не в Луцьку. Після цієї невеличкої перевірки не лишилося жодних сумнівів, що ми маємо справу з аферистами.

Але у переписці з “орендодавцем” ми вирішили йти до кінця, і аби вивести на чисту воду – попросили його вийти з нами на відеозв’язок, однак, звичайно ж, з нами ніхто на відеозв’язок так і не вийшов.

Коли ми зізналися, що ми – журналісти і підозрюємо їх у шахрайстві, мила “вчителька” в переписці перетворилася в дуже агресивну особу, заявивши, що “у нас проблеми з головою”, однак, схоже, дуже швидко зрозуміли, що це, швидше за все, у них можуть виникнути проблеми, із законом, тому негайно видалили всю переписку.

Юрист Владислав Панько розповідає, що при перегляді оголошень про оренду квартири насторожити має наступне:

  • 1-2 фото в оголошенні або їх повна відсутність;
  • оголошення не містить деталей або їх надто мало;
  • “власник” просить відправити аванс, щоб забронювати квартиру, або на бензин, щоб приїхати та показати квартиру;
  • “власник” намагається поквапити Вас прийняти рішення щодо оренди квартири і якнайшвидше внести передплату
  • “власник” уникає особистої зустрічі та категорично відмовляється показувати квартиру до внесення передоплати
  • занижена ціна оренди на 1-2 тисячі гривень від середніх цін на аналогічні квартири.

Відомо, що оренда квартири може відбуватися як через посередницькі послуги рієлторського агентства, так і з власником житла безпосередньо. До слова, робота з агентством теж не гарантує захисту від шахраїв, адже останні можуть видавати себе і за агентства з нерухомості.

«Розглянемо варіант із залученням агентств. Варто поцікавитися відгуками про агентство в Інтернеті, наприклад, у Google-відгуках, у знайомих. Співпрацюйте тільки з тим агентством, яке не ухиляється від укладення письмового договору. Уважно прочитайте умови договору, особливо щодо оплати послуг агентства та які саме послуги вони зобов’язані надати», – застерігає Владислав Панько.

Юрист додає, що у договорі може бути прописано, що агентство лише надає інформацію про наявне вільне житло, доступ до своєї інформаційної бази, але не гарантує поселення. Однак, усно у агентстві вам можуть розповісти зовсім інші умови договору, наприклад, переконати, що ви вносите оплату за перший місяць проживання. При цьому разом з договором про надання інформаційних послуг вас попросять підписати документ про відсутність претензій. З таким “набором” йти у поліцію чи суд не буде жодного сенсу, адже довести, що вам усно розповідали зовсім не те, що прописано у документах, які ви підписали, – практично неможливо.

Тому необхідно уважно дивитися, як називається договір, який ви підписуєте, і що є його предметом – консультаційні послуги, чи надання житла в оренду. Правознавець нагадує, що згідно із законом, договір оренди житла укладається у письмовій формі. Письмовий договір дає вам право законно проживати у житлі і захищає від неправомірних дій, незаконних вимог і необґрунтованих претензій зі сторони орендодавця. Конституційне право недоторканості житла поширюється на офіційно орендоване житло так само, як і на ваше приватне.

Тож знайти квартиру з порядним орендодавцем може виявитися складним завданням, а зайва довірливість і необачність може коштувати вам круглої суми і чималих нервів. Якщо ж ви підібрали приміщення з комфортними умовами та низькими цінами – варто насторожитися, адже за цим можуть стояти аферисти. Будьте обережними та враховуйте всі деталі у спілкуванні з потенційним орендодавцем.

Дарина АНДРОЩУК

Прокоментувати
Один коментар до ““Ви мені подобаєтеся найбільше”: як “кидають” на гроші квартирні аферисти (ФОТО)”
  1. Реплюк Марина Ивановна сегодня, 29.07.2022, чуть не “развела” на деньги меня, якобы сдавая приличную однушку в Ровно в объявлении на OLX. Переписка наша с ней в Viber слово в слово как в этой статье. Просила перевести предоплату. И фото документов сбрасывала. Ну все один в один. На личный контакт не выходила. Ее номер телефона:+380992785690. Для перевода денег дала номер карты 4029 6100 3250 2101.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.